سبزی

روش های اتصال به اینتر نت

خطوط آنالوگ معمولي

منظور از اين خطوط همان خطوط تلفني معمولي مي باشد. نرخ انتقال Data توسط اين خطوط حداکثر 33.6 Kb/s مي باشد. استفاده از اين خطوط براي اتصال به اينترنت در کشورمان بسيار رايج مي باشد.

مودمهاي آنالوگ تبديل داده هاي ديجيتال به آنالوگ و سپس انتقال آن به شبكه مخابراتي منطقه و در آخر تبديل داده آنالوگ به ديجيتال را در مقصد انجام مي دهد. اين نوع مودم با سرعتهاي گوناگون در بازار يافت مي شود و ديتا را حداكثر با سرعت 56Kbps دريافت و ارسال آن را با سرعت 33.6Kbps انجام مي دهد. مودمهاي آنالوگ را نمي توان بر روي خطوط ديجيتال به كار گرفت.

E1 :نام خطوط مخابراتي مخصوصي است که در اروپا و همچنين ايران ارائه مي شود. بر روي هر خط E1 تعداد 30 خط تلفن معمولي شبيه سازي مي شود. هر خط E1 مي تواند حامل 2 MB/s پهناي باند باشد.نرخ انتقال Data توسط اين خطوط جهت مودمهای ارائه شده در ايران حداکثر 56 Kb/s مي باشد.که البته در صورت فراهم نمودن مودمهای سريعتر کاربر ميتواند برابر سرعت مودم خود ديتا را دريافت نمايد. مشخصه اين سيستم پيش شماره متفاوت آنها نسبت به خطوط عادی ميباشد.

T1:نام خطوط مخابراتي مخصوصي است که در آمريکا و کانادا ارائه مي شود. بر روي هر خط T1 تعداد 24 خط تلفن معمولي شبيه سازي مي شود. هر خط T1 مي تواند حامل 1.5 MB/s پهناي باند باشد.

Wireless

يک روش بي سيم براي تبادل اطلاعات است. در اين روش از آنتنهاي فرستنده و گيرنده در مبدأ و مقصد استفاده مي شود. اين آنتنها بايد رو در روي هم باشند. برد مفيد اين آنتنها بين 2 تا 5 کيلومتر بوده و در صورت استفاده از تقويت کننده تا 20 کيلومتر هم قابل افزايش است.

از نظر سرعت انتقال Data اين روش مطلوب بوده اما بدليل ارتباط مستقيم با اوضاع جوي و آب و هوايي از ضريب اطمينان بالايي برخوردار نيست. ارتباط از طريق ماهواره نوع ديگر ارتباط به صورت ماهواره اي مي باشد.

ارتباط ماهواره اي در حال حاضر توسط برخي از شركتهاي دنيا مانند Hughes Network System و نماينده شركت Zaknet در كشور كويت و... عرضه شده است.شركت Hughes از طريق ماهواره خود به نام Diretcpc يك اتصال به صورت غير متقارن و با سرعت بالا به اينترنت فراهم آورده اند. ISDN: اساس طراحي تکنولوژي ISDN به اواسط دهه 80 ميلادي باز ميگردد که بر اساس يک شبکه کاملا ديجيتال پي ريزي شده است .

در حقيقت تلاشي براي جايگزيني سيستم تلفني آنالوگ با ديجيتال بود که علاوه بر داده هاي صوتي ، داده هاي ديجيتال را به خوبي پشتيباني کند. به اين معني که انتقال صوت در اين نوع شبکه ها به صورت ديجيتال مي باشد . در اين سيستم صوت ابتدا به داده ها ي ديجيتال تبديل شده و سپس انتقال مي يابد ISDN يك شبكه ديجيتالي است كه ارتباطات داده اي رابا سرعت بالا به صورت ديجيتالي انجام مي دهدو بستر مناسبي براي يكپارچه سازي خدمات تلفني و ساير خدمات مخابراتي مي باشد.حداكثر سرعت انتقال 128 kbps مي باشد.

هنگام استفاده از شبكه ISDN لزوما به يك مودم مخصوص به همراه آداپتور خود نياز دارد.همچنين بايد نوع گوشي تلفن خود را نيز عوض كنيد. ISDN به دو شاخه اصلي تقسيم مي شود .

N-ISDN و B-ISDN . B-Isdn بر تکنولوژي ATM استوار است که شبکه اي با پهناي باند بالا براي انتقال داده مي باشد که اکثر BACKBONE هاي جهان از اين نوع شبکه براي انتقال داده استفاده مي کنند از جمله شبکه ديتا ايران. نوع ديگر B-ISDN يا ISDN با پهناي باند پايين است که براي استفاده هاي شخصي طراحي شده است .

در N-ISDN  دو استاندارد مهم وجود دارد. BRI و PRI . نوع PRI براي ارتباط مراکز تلفن خصوصي (PBX ) ها با مراکز تلفن محلي طراحي شده است . E1 يکي از زير مجموعه هاي PRI است که امروزه استفاده زيادي دارد .

E1 شامل سي کانال حامل (B-Channel ) و يک کانال براي سيگنالينگ ( D-Channel) ميباشد که هر کدام 64Kbps پهناي باند دارند . بعد از سال 94 ميلادي و با توجه به گسترش ايتنرنت ، از PRI ISDN ها براي ارتباط ISP ها با شبکه PSTN استفاده شد که باعث بالا رفتن تقاضا براي اين سرويس شد. همچنانکه در ايران نيز ISP هايي که خدمات خود را با خطوط E1 ارايه مي کنند روز به روز در حال گسترش است .

نوع ديگر ISDN، BRIاست( نوعي که در کيش از آن استفاده شده ) که براي کاربران نهايي طراحي شده است.

اين استاندارد دو کانال حامل 64Kbps و يک کانال براي سيگنالينگ با پهناي باند 16kbps را در اختيار مشترک قرار مي دهد .اين پهناي باند در اواسط دهه 80 میلادی که اينترنت کاربران مخصوصي داشت و سرويسهاي امروزي همچون HTTP ، MultiMedia ، Voip و .... به وجود نيامده بود ، مورد نياز نبود همچنين براي مشترکين عادي تلفن نيز وجود يک ارتباط کاملا ديجيتال چندان تفاوتي با سيستمهاي آنالوگ فعلي نداشت و به همين جهت صرف هزينه هاي اضافي براي اين سرويس از سوي کاربران بي دليل بود و به همين جهت اين تکنولوژي استقبال چنداني نشد .

تنها در اوايل دهه 90 بود که براي مدت کوتاهي مشترکين ISDN افزايش يافتند . پس از سال 95 نيز با وجود تکنولوژيهايي با سرعتهاي بسيار بالاتر مانند ADSL که سرعتي حدود8Mb/s براي دريافت و 640Kb/s را براي دريافت با هزينه کمتر از ISDN در اختيار مشترکين قرار ميدهد ، انتخاب ISDN از سوي کاربران عاقلانه نبود. در حقيقت مي توان گفت کهISDN BRI تکنولوژي بود که در زماني به وجود آمد که نيازي به آن نبود و زماني که به آن نياز احساس مي شد ، با تکنولوژيهاي جديد تري که سرعت بالاتر و قيمت بيشتر داشتند جايگزين شده بود .


مودم های کابلی


مودمهايي هستند كه به سرعتهاي ارتباطي در محدوده 500 kbps تا 1mbps جواب مي دهند. اين نوع مودمها با شبكه هاي تلويزيوني كابلي كار مي كنند كه هنوز در ايران رونق نيافته است.استفاده از اين روش پهناي باند بسيار بالايي را هنگام استفاده از اينترنت خواهد داشت. در برخی از کشورهای دنيا نظير امريکا ساليان متمادی است که مردم از تلويزيون های کابلی استفاده می نمايند.

تنوع شبکه های تلويزيونی و کيفيت تصاوير از مهمترين دلايل گرايش مردم به تلويزيون های کابلی است . مشترکين تلويزيون های کابلی دارای يک گزينه مناسب جهت اتصال به اينترنت می باشند

 مودم های کابلی با تکنولوژی DSL رقابت می نمايند. مبانی مودم های کابلی هر يک از سيگنال های تلويزيون در تلويزيون های کابلی دارای کانالی به اندازه 6 مگاهرتز ( شش ميليون سيکل در ثانيه ) است.

کابل های کواکسيال استفاده شده در تلويزيون های کابلی قادر به حمل صدها سيگنال مگاهرتزی می باشند. در سيستم تلويزيون های کابلی ، سيگنال های مربوط به هر کانال، پهنای باندی به اندازه 6 مگاهرتز را اشغال می نمايند. در اغلب سيستم های فوق صرفا" از کابل کواکسيال استفاده می گردد.

در ساير سيستم ها از فيبر نوری استفاده می گردد. ارسال سيگنا لها از طريق فيبر تا نزديکترين ناحيه و يا محل ، انجام و در ادامه سيگنالهای مورد نظر با استفاده از کابل های کواکسيال به منزل مشترکين انتقال داده می شوند.

شرکت هائی که امکان دستيابی به اينترنت را از طريق کابل فراهم می نمايند ، قادر به ارسال اطلاعات و داده های اينترنت ازطريق کابل خواهند بود. علت اين امر برخورد مودم های کابلی با داده ها بصورت downsteam است. ( اطلاعات از اينترنت برای هر کامپيوتر و از طريق يک کانال 6 مگاهرتزی ارسال می گردد ) در زمان ارسال اطلاعات توسط کاربران ، هر يک از کاربران به پهنای باند بمراتب کمتری ( دو مگاهرتز) نياز خواهند داشت.

بمنظور ارسال اطلاعات و دريافت اطلاعات کاربران از طريق مودم های کابلی به دو دستگاه خاص نياز است : يک مودم کابلی( در محل مشترک )و يک "سيستم توقف مودم کابلی" CMTS)Cable Modem termination system) در محل شرکت ارائه دهنده خدمات . اجزای يک مودم کابلی مودم های کابلی می توانند از نوع داخلی (Internal) و يا خارجی (External) باشند.

مودم های کابلی دارای اجزای اساسی زير می باشند :

• يک Tuner • يک Demodulator • يک Modulator • يک دستگاه MAC)media access control) • يک ريزپردازنده در ادامه هر يک از اجزای فوق تشريح می گردد.

براي بررسي بيشتر :‌

Tuner tuner به کابل مربوطه متصل خواهد شد. در برخی حالات از يک Splitter ( تقسيم کننده ) بمنظور نفکيک کانال داده اينترنت از کانال های تلويزيونی استفاده می گردد. tuner سيگنال های مدوله شده ديجيتال را دريافت و آنها را در اختيار demodulator قرار می دهد.

در برخی حالات tuner از يک diplexer استفاده می نمايد. diplexer ، امکان استفاده tuner از يک مجموعه فرکانس ها ( معمولا" بين 42 و 850 مگا هرتز ) برای ترافيک downstream و مجموعه ديگر از فرکانس ها ( معمولا" 5 و 42 مگاهرتز ) را برای ترافيک upstream فراهم می نمايد.

در برخی از سيستم ها ( در اغلب سيستم هائی که دارای محدوديت ظرفيت برای کانال می باشند ) ، از tuner مودم کابلی برای داده های Downstream و از يک مودم معمولی (Dial-Up) برای ترافيک upstream استفاده می گردد. در هر يک از موارد فوق ، tuner پس از دريافت سيگنال ، آن را برای يک demodulator ارسال خواهد کرد.

Demodulator اکثر demodulator ها ، چهار عمليات اساسی را انجام می دهند . يک سيگنال راديوئی ( حاوی اطلاعات رمز شده با تغيير amplitude و phase) را بعنوان ورودی گرفته و آن را به يک سيگنال ساده قابل پردازش توسط يک "مبدل آنالوگ به ديجيتال " ، تبديل می نمايد. مبدل مربوطه پس از دريافت سيگنال ( ولتاژ آن متغير است ) ، آن را به مجموعه ای از صفر و يک تبديل می نمايد.

در فرآيند فوق از يک ماژول تصحيح کننده خطاء ، بمنظور بررسی صحت اطلاعات دريافت شده استفاده خواهد شد. بدين ترتيب در صورت بروز خطاء در ارسال اطلاعات ، امکان تشخيص و برخورد با آنان وجود خواهد داشت .

Modulatorدر مودم های کابلی که از سيستم کابل برای ترافيک upstream استفاده می نمايند،از يک modulator بمنظور تبديل داده های ديجيتال به سيگنا ل های راديوئی برای انتقال اطلاعات استفاده می شود. عنصر فوق از سه بخش مجزا تشکيل شده است :

• يک بخش بمنظور درج اطلاعات استفاده شده برای تصحيح خطاء

• يک QAM modulator

• يک مبدل ديجيتال به آنالوگ MAC MAC بين بخش های Downstream و Upstream يک مودم کابلی قرار گرفته و بعنوان يک اينترفيس بين بخش های نرم افزاری و سخت افزاری ، پروتکل های متفاوت شبکه ها عمل می نمايد.

تمام دستگاههای شبکه دارای MAC می باشند. در مودم های کابلی با توجه به پيچيدگی موجود، سعی می گردد که برخی از عمليات مربوط به MAC توسط پردازنده اصلی مودم کابلی صورت پذيرد. ريزپردازنده عملکرد ريزپردازنده بستگی به نوع انتظارات مربوطه از مودم های کابلی و نحوه تامين انتظارات دارد.

در برخی موارد مودم کابلی خود بعنوان بخشی از يک سيستم کامپيوتری بزرگ بوده و يا ممکن است دستيابی به اينترنت بدون وساطت عناصر ديگر ، مستقيما" توسط مودم کابلی انجام گردد. CMTS)Cable Modem termination system) عملکرد CMTS در مودم های کابلی ( تجهيزات نصب شده در شرکت ارائه دهنده خدمات فوق ) ، مشابه DSLAM در DSL است .

CMTS ، ترافيک مجموعه ای از مشترکين را اخذ و پس از استقرار در يک کانال ، آنها را برای مرکز ارائه دهنده خدمات اينترنت (ISP) ارسال می دارد. اطلاعات ارسال شده توسط ISP برای تمام مشترکين فرستاده خواهد شد. ( نظير شبکه های اترنت ) .

تشخيص اينکه اطلاعات ارسالی مربوط به کداميک از مشترکين است برعهده تجهيزات استفاده شده در محل مشتری است . اطلاعاتی که توسط مشترکين برای CMTS ارسال می گردد ،توسط ساير مشترکين قابل مشاهده نخواهد بود.

پهنای باند مربوطه برای ارسال اطلاعات مشترکين به مجموعه ای از واحدهای زمانی ( بر حسب ميلی ثانيه ) تقسيم و هر يک از کاربران قادر به استفاده از پهنای باند فوق در يک مقطع زمانی پيوسته خواهند بود. يک CMTS قادر به ارسال اطلاعات 1.000 کاربر اينترنت از طريق يک کانال 6 مگاهرتزی است .

هر کانال قادر به ارسال 30 تا 40 مگابيت در ثانيه است . بدين ترتيب کاربران دارای سرعت و کارآئی بمراتب بيشتر نسبت به مودم های معمولی می باشند. در صورتيکه کاربری با استفاده از مودم کابلی به اينترنت متصل گردد ( صرفا" کاربر فوق در لحظه مورد نظر به اينترنت متصل است ) ، تمام پهنای باند موجود به وی اختصاص داده خواهد شد .

بموازات ورود ساير کاربران به شبکه و يا انجام عمليات سنگين توسط برخی از کاربران ، سرعت و کارآئی هر يک از کاربران بمنظور دستيابی به اطلاعات افت خواهد کرد  ( پهنای باند بصورت مشترک بين تمام کاربران و بر اساس يک الگوريتم زمانبندی خاص اختصاص داده می شود ) در چنين مواردی ، شرکت های ارائه دهنده خدمات مودم کابلی می بايست يک کانال جديد را اضافه و با توزيع مناسب کاربران بر روی هر يک از کانال های موجود ، قادر به برطرف نمودن مشکل سرعت و کارآئی کاربران و مشترکين خود می باشند.

کارآئی دستيابی به اينترنت با استفاده از مودم های کابلی بر خلاف خطوط ADSL ، به مسافت موجود بين مشترک و شرکت ارائه دهنده خدمات ، بستگی ندارد DSL چيست ؟ Digital Subscriber Line )به معنی خط اشتراک دیجیتال)، یک شیوه موثر و در عین حال کم هزینه جهت اتصال به اینترنت است که از سرعت و کیفیت مطلوبی بر خوردار است.

انواع مختلفی از DSL موجود است که امکان اتصال به اینترنت را با سرعتها و امکانات مختلفی به وجود می آورند. نوعی که عموما برای مصارف خانگی از آن استفاده می شود Asymmetric-DSL یا ADSL یا DSL نامتقارن می باشد که در بهترین شرایط، عملا امکان گرفتن اطلاعات با سرعتی معادل با 2Mbps و فرستادن اطلاعات با سرعتی حدود 256Kbps را مهیا می سازد.

مزاياي ADSL

اولا: ADSL از همان زوج سیمهای تلفن معمولی استفاده می کند. یعنی نیاز به سیم کشی جدید از مرکز مخابرات یا ISP به خانه ها نیست و لذا از این جهت هیچ هزینه ای صرف نمی شود. (بر خلاف سیستمهای cable)

ثانیا: در ADSL شما همواره به اینترنت متصل هستید و در عین حال می توانید از تلفن یا فاکس خود هم استفاده کنید، یعنی خط تلفن شما هیچ وقت به دلیل استفاده از اینترنت اشغال نمی شود.

ثالثا: تجهیزات سخت افزاری استفاده از DSL بسیار ارزان قیمت هستند. (بر خلاف سیستمهای ماهواره ای)و همچنین امکان داشتن Static IP و برخی مسائل فنی دیگر نیز از مزایای DSL می باشند. معايب DSL ستمی DSL معایبی هم دارد.

مهمترین و مساله ساز ترین مشکل DSL این است که کیفیت و سرعت انتقال داده بستگی به فاصله مشترک از مرکز تلفن دارد. یعنی اگر خانه شما در حوالی مرکز تلفن باشد با سرعت بیشتری به اینترنت متصل می شوید و بالعکس.

این قضیه وقتی مساله ساز خواهد بود که فاصله شما از مرکز تلفن بیش از 5 کیلومتر باشد که در این صورت معمولا استفاده از DSL مقدور نخواهد بود. همچنین کیفیت پایین سیمهای تلفن و پوسیدگی احتمالی آنها نیز اثر نامطلوبی در ارتباط شما خواهد داشت.

و اما آنچه که در کشور ما موجب شده که DSL با تمام مزایایش با تاخیر چندین ساله وارد شود و تازه از آن به عنوان روش جدید نام برده شود چیست؟

به نظر من اولین مانع این است که تجهیزات DSL باید در مراکز تلفن داخل شهری نصب شود و در ایران هم مراکز تلفن در انحصار دولت است و تا کسی مثل پارس آنلاین ید طويلی در بستن وبلاگها و سایتهای خبری و این جور کارها نداشته باشد، قاعدتا نمی تواند مجوز نصب این تجهیزات در مراکز تلفن را بگیرد. DSL چگونه کار می کند ؟

در علم مخابرات، به محیطی که داده ها از آن انتقال می یابند Media یا رسانه گفته می شود. زوج سیم، کابلهای کواکسیال (مثل کابل آنتن تلویزیون)، موجبر ها (لوله هایی فلزی با سطح مقطع مستطیل یا دایره شکل)، هوا و فیبرهای نوری مهمترین رسانه های مخابراتی هستند.

برای هر رسانه پارامترهایی به نام فرکانس قطع بالا و پایین تعریف می شود. و منظور از آنها حداکثر و حداقل فرکانسی است که آن رسانه می تواند با کیفیت مطلوب از خود عبور دهد. به اختلاف این دو فرکانس پهنای باند یا Band Width می گویند.

زوج سیم که در سیستم تلفن شهری استفاده می شود، ضعیفترین رسانه مخابراتی از این نظر می باشد و محدوده عبور فرکانسی آن از صفر تا حدود 2 مگاهرتز می باشد. لکن در سیستمهای تلفن شهری (PSTN) فقط از 4 کیلو هرتز این محدود برای عبور صدا استفاده می شود و بقیه باند فرکانسی آزاد است، که موضوع ایده اولیه ساخت و استفاده از DSL می باشد.

در سیستمهای Diap-Up از همان 4KHz پهنای باند صوتی جهت انتقال داده استفاده می شود و با استفاده از پیشرفته ترین روشهای مدولاسیون دیجیتال و فشرده سازی اطلاعات، می توان حداکثر 56 کیلو بیت اطلاعات را در یک ثانیه منتقل نمود. حال فرض کنید باند فرکانسی ما از 4KHz به 2MHz افزایش پیدا کند، یعنی تقریبا 500 برابر شود، واضح است که میزان انتقال داده را می توان به شدت افزایش داد.

برای ADSL در عمل معمولا باند فرکانسی 30KHz تا 138KHz برای فرستادن اطلاعات و باند فرکانسی 138KHz تا 1.1Mhz برای گرفتن اطلاعات استفاده می شود. در این صورت با توجه به روشهای مدولاسیون مورد استفاده می توان به پهنای باند دیجیتالی معادل با 8Mbps دست یافت که معمولا برای بدست آوردن ضریب کیفیت سرویس دهی (QoS) بهتر، عملا سرعنی حدود 1.5 تا 2 مگابیت در ثانیه در اختیار کاربر قرار می گیرد. با توجه به اینکه باند فرکانسی 0 تا 4 کیلوهرتز که برای انتقال سیگنالهای صوتی تلفنی استفاده می شود در ADSL دست نخورده باقی مانده است، مشترک می تواند در عین اتصال به اینترنت تماسهای تلفنی خود را نیز بر قرار سازد. برای این کار یک سوکت که در واقع یک فیلتر پایین گدز (LPF) است روی هر پریز تلفن نصب می شود تا از ورود سیگنالهای فرکانس بالا به داخل دستگاه تلفن جلوگیری شود. (در صورت موجود بودن سیم کشی مجزا برای data می توان از یک Splitter مرکزی نیز استفاده کرد.) همچنین برای اتصال به اینترنت از طریق DSL به یک مودم DSL احتیاج دارید که نوع معمولی آن قیمتی حدود 20 دلار دارد.

و اما ببینیم در مرکز تلفن چه اتفاقی می افتد:

سوئیپچهایی که در مراکز مخابرات برای برقراری ارتباط تلفنی نصب شده اند، به هیچ عنوان توانایی عبور فرکانسهای بالای 4 کیلو هرتز را ندارند. لذا هر اتفاقی که قرار است بیفتد، باید قبل از ورود زوج سیم مشترک به سیستمهای مخابراتی تلفن شهری بیفتد. برای این کار دستگاههایی به نام DSLAM یا DSL Acsess Multiplexer در مرکز مخابرات کار گذاشته می شود.

این دستگاه توسط فیلترهای فرکانسی، باند 4KHz اول هر زوج سیم را به سمت سوئیچهای مخابراتی می فرستد و بقیه پهنای باند را برای اتصال به اینترنت استفاده می کند. هر DSLAM پذیرای صدها زوج سیم از طرف مشترکین بوده و در نهایت از سوی دیگر با یک اتصال با پهنای باند خیلی زیاد به اینترنت متصل است و به این طریق تا وقتی که این پهنای باند اشباع نشود مشترکین می توانند با سرعت بالا و یکنواخت از اینترنت استفاده کنند فناوری ADSL Asymmetric-DSL یا‌ADSL،‌ ‌یكی از فناوری های رده‌ xDSL است.DSL یاخطوط اشتراك دیجیتالی‌با استفاده از كابلهای تلفن معمولی،‌امكان بهره‌گیری از سرعت بالا را برای اتصال به اینترنت فراهم می‌كند‌DSL .

امكانات و روش‌های گوناگونی برای مصارف خانگی فراهم می‌كند كه مناسب‌ترین آنها روش خطوط دیجیتال نامتقارن یا‌‌ADSLاست. در این روش با بهره‌گیری از نوعی خاص مدولاسیون، پهنای باند قابل‌استفاده برروی كابل تلفن به باندهای فركانسی متفاوتی تقسیم و هر سیگنال فركانسی (صوت ، ارسال و دریافت داده‌های دیجیتالی) در یك باند صورت می‌پذیرد. بدین‌صورت در هنگام اتصال به اینترنت دیگر خط تلفن برای مكالمات صوتی اشغال نخواهد بود و امكان تبادل صوت و تصویرنیز وجود خواهد داشت .

در‌‌ADSL سرعت ارسال اطلاعات با سرعت دریافت اطلاعات مساوی نخواهد بود، در بالاترین سطح تئوری، امكان دریافت اطلاعات (DownStream) با سرعتی در‌حدود ‌‌۸mbps و ارسال داده‌ (UpStream) با سرعتی معادل ‌۶۴۰‌mbps فراهم می‌شود. دقیقا بدین‌خاطر از‌‌ADSL بانام نامتقارن یاد می‌شود.

بصورت عملی یك كاربرخطوط ‌ADSL می‌تواند با سرعتی در‌حدود ‌‌۲mbps دریافت و‌‌۲۵۶mbps ارسال اطلاعات برروی اینترنت داشته باشد. در استفاده از اینترنت با فناوری‌ ADSL از‌Dial up وشماره‌گیری و انتظار برای اتصال یا قطع ارتباط خبری نخواهد بود‌و شما بصورت دائمی با مركز‌‌ISP و در نهایت شبكه اینترنت متصل خواهید بود. با روشن كردن كامپیوتر خود اتصال شما به اینترنت برقرار می‌شود.

مزایای ‌‌ADSL اولین دستاورد‌ ADSL بهره‌گیری از خطوط تلفن معمولی و شبكه ارتباطی آماده خواهد بود و در نتیجه نیازی به سیم‌كشی و تجهیزات جدید مخابراتی نیست.

عدم اشغال خط‌تلفن در هنگام اتصال به اینترنت، امكان استفاده از اینترنت پر‌سرعت به نسبت روشهایی مانند‌ Dial up برروی سیستم های خانگی و شركتهای كوچك كه از امكانات پیشرفته‌ای برخوردار نیستند، اتصال دائمی به شبكه اینترنت بدون نیاز به شماره‌گیری و اشغال بودن خط ، هزینه كم در نصب و راه‌اندازی و خرید تجهیزات، كاهش هزینه و عدم نیاز به تجهیزات اضافی برای كاربران خانگی در استفاده از اینترنت و راه اندازی آسان و سریع از دیگر مزایای مهم ADSL‌ است.

معایب خطوط‌ ‌ADSL 

در فناوری‌های ‌‌DSL كیفیت‌و‌سرعت انتقال اطلاعات وابستگی زیادی به مسافت میان كاربر مشترك با مركز تلفن ارائه خدماتDSL دارد. هرچقدر مشترك از مركز تلفن مسافت دورتری داشته باشد به همان نسبت از سرعت و كیفیت پایین‌تری برخوردار خواهد بود.

در مسافت‌های بالاتر از ۵ ‌‌كیلومتر عملا ارائه سرویس اینترنت پر سرعت امكانپذیر نیست. عدم تقارن سرعت ارسال و دریافت اطلاعات درADSL نیز برای شركت‌هاو سازمان‌های بزرگ مشكل ساز خواهد شد. ضعیف و فرسوده بودن زیربنای ارتباطی مخابراتی و عمدتا عمر بالای خطوط تلفن كه تاثیر مستقیمی بركیفیت و سرعت خدمات‌ADSL خواهند داشت.

تجهیزات ADSL فارغ از تجهیزات مخابراتی تكنولوژی‌های ‌‌DSL بطور ساده در یك نگاه می‌توان گفت‌ ADSL از دو دستگاه خاص استفاده می‌كند:

یك دستگاه معروف به مودمهای‌ DSL در محل مشتركین و دستگاه  در محل شركت ارائه دهنده خدمات. ADSL مودمهای ‌‌DSL كه با نام ATU-R نیز از آنها یاد‌می‌شود، مسئولیت برقراری اتصال میان كامپیوتر مشترك را با خط‌ DSL برعهده دارند. این نوع از مودمها معمولا با‌ USB و یا پورت اترنت ‌‌۱۰base-T به كامپیوتر كاربر متصل می‌شوند DSLAM .

با جدا سازی باندهای فركانسی ۴‌كیلوهرتزی از دیگر پهنای باند برای هر خط اتصالی ADSL امكان ارتباطات كاربران و اتصال به تجهیزات مجتمع پر‌سرعت را برای اینترنت در مراكز ارائه خدمات‌ADSL فراهم می‌كند. فركانس باند ‌‌‌۴kbps نیز به سمت سوئیچ‌های مخابراتی هدایت می‌شود.

به هر DSLAM صدها زوج‌سیم متصل می‌شود كه درنهایت بسوی یك اتصال اینترنت با پهنای باند خیلی‌زیاد هدایت می‌شوند و تا وقتی این پهنای‌باند‌اشباع نشده است، مشترك می‌تواند به ‌صورت یكنواخت و با سرعت‌بالا از اینترنت استفاده كند

در سمت مشترك، گاهی نیاز است كه از یك‌دستگاه فیلتر جداكننده بنام ‌‌Splitterنیزاستفاده شود تا میان باند‌فركانسی صدا برای مكالمات تلفن با اطلاعات ‌ت ADSL داخل بوجود نیاید.

تكنولوژى بى سيم Wi-Fi

براى اتصال كامپيوترها به شبكه و دسترسى به اينترنت چندين راه مختلف وجود دارد.

WiFiيك روش بى سيم براى دسترسى به اينترنت با برد كوتاه است. اين روش نسبت به روش دسترسى از طريق خط تلفن (dialup)، كه در كشور ما مرسوم است، سريع تر است (البته نسبت به دسترسى باند پهن T3و DSL داراى سرعت كمتر و برد كمتر است) و كاربر با استفاده از اين فناورى مى تواند در حال حركت هم به شبكه متصل باشد. البته اين قابليت جابه جايى داراى محدوديت است.

واى فاى تا حدود ۱۰۰ فوت(۵/۳۰ متر) تمام جهت ها را تحت پوشش قرار مى دهد، هر چند ديوارها و موانع ممكن است اين محدوده را كاهش دهد. براى مكان هاى بزرگتر بايد از تقويت كننده هاى سيگنال براى افزايش اين محدوده استفاده كرد.

WiFi همچنين تحت عنوان «شبكه سازى 802.11» و «شبكه سازى بى سيم» نيز ناميده مى شود. مهمترين مزيت واى فاى سادگى آن است. شما مى توانيد كامپيوترتان را در هر كجايى، در منزل يا اداره بدون نياز به سيم به شبكه متصل كنيد. كامپيوترها براى اتصال به شبكه از سيگنال هاى راديويى استفاده مى كنند.

تكنولوژى راديويى

WiFi سيستم راديويى كه در واى فاى استفاده مى شود با آنچه در دستگاه مخابره راديويى استفاده مى شود، چندان متفاوت نيست. آنها قادر هستند مخابره و دريافت كنند. مى توانند صفر و يك ها را به امواج راديويى تبديل كنند و سپس آنها را دوباره به صفر و يك تبديل كنند.

اما سه تفاوت عمده بين سيستم راديويى واى فاى و يك دستگاه مخابره كوچك وجود دارد:

سيستم راديويى واى فاى كه با استاندارد 802.11 b و 802.11 g كار مى كند، در فركانس ۴/۲ گيگاهرتز عمل مى كند و آنهايى كه با استاندارد802.11 a كار مى كنند، در فركانس ۵ گيگاهرتز ارسال مى كنند.

در حالى كه يك دستگاه مخابره كوچك درفركانس ۴۹ مگاهرتز عمل مى كند. فركانس بالاتر موجب افزايش سرعت انتقال اطلاعات مى شود. *

سيستم راديويى واى فاى از تكنيك هاى راديويى بسيار موثرتر و كارآمدترى براى كدگذارى استفاده مى كند كه باعث افزايش سرعت انتقال داده ها مى شود. براى استاندارد 802.11 a و 802.11 g از تكنيك OFDM* استفاده مى شود، و براى استاندارد 802.11 b از تكنيك CCK* استفاده مى شود. سيستم راديويى استفاده شده در واى فاى توانايى تغيير فركانس را دارد.

كارت هاى 802.11 b مى توانند در هر سه باند مخابره كنند، يا مى توانند پهناى باند راديويى در دسترس را به دوازده كانال تقسيم كنند و جهش فركانسى به سرعت بين آنها انجام شود.

مزيت جهش فركانسى اين است كه باعث تداخل كمتر مى شود و اجازه مى دهد كه چندين كارت واى فاى به طور همزمان، بدون تداخل با يكديگر مكالمه كنند. بنابراين سيستم راديويى واى فاى مى تواند ميزان بسيار زيادى از اطلاعات را در هر ثانيه مخابره كند.

WiFiبرای تلفن های همراه

WiFi for Cellphones - Mobiles WiFiعلاوه بر استفاده برای ارتباط کامپیوترهای شخصی یا لپ تاپ در اتصال پرسرعت با اینترنت، قادر است امکان دسترسی به اینترنت یا هر شبکه دیگری را بصورت موبایل نیز فراهم نماید.

به همین علت، و بخاطر سادگی استفاده از این تکنولوژی، بیشتر تجارتها امروزه در حال استفاده از WiFi برای بخشی از شبکه های اطلاعاتی خود هستند. این تکنولوژی به کارمندان اجازه می دهد تا بطور آزاد از میان ساختمان ها تا درون اتاق جلسات عبور کنند و در عین حال به سرویسهای شبکه از طریق لپ تاپ هایشان دسترسی داشته باشند. WiFi همچنین می تواند راهی موثر و ارزشمند به منظور توسعه شبکه های داخلی، بدون صرف هزینه سیم کشی یک دفتر بشمار رود.

Bluetooth و WiFi هر دو به عنوان تکنولوژی های عامه پسند و محبوب بی سیم، طراحی، تولید و توسط مردم انتخاب شده اند، اما هدف آنها متفاوت است و نباید آندو را به عنوان تکنولوژی های رقیب در نظر گرفت.

Bluetooth برای استفاده در یک شبکه شخصی بی سیم، برای مثال جایگزینی کابل های بین کیبورد ها و PC طراحی شده است و دارای مصرف پایین برق و برد کوتاه است.

در حالی که هدف از WiFi یک شبکه محلی بی سیم بوده که برد و پهنای باند بسیار وسیعتری دارد. شبکه های WiFi در باندهای رادیویی 2.4 و 5 گیگاهرتز عمل می کنند و بسته به استانداردی که دارند میتوانند دارای سرعت داده ای 11 مگابیت در ثانیه (Mbps) و یا 54Mbps باشند. با وجود اینکه این پهنای باند به نسبت شبکه های محلی و رایج Ethernet کمتر است، با این حال با توجه به مزایایی که دارد و نیز اینکه این پهنای باند حتی بیشتر از نیاز اغلب کاربران برای انجام کارهای روزمره می باشد، استفاده از آن بسیار فراگیر شده است.

مهمترین استاندارادهای IEEE برای WiFi در خانواده 802.11 عبارتند از:

-802.11a  که با 5GHz کار می کند و دارای حداکثر پهنای باند 54Mbps است.

-802.11b  که با 2.4Ghz کار می کند و پهنای باند 11Mbps را تامین می کند.

-802.11g  که با 2.4Ghz کار می کند و پهنای باند 54Mbps را پشتیبانی می کند.


  WiMAX چیست؟

WiMAX یك روش بی سیم فوق العاده سودمند و انقلابی در زمینه دسترسی تمامی كاربران (در هر سطحی) به اینترنت است. این نام از حروف اول كلمات Worldwide Intero Perability for Microwave Access گرفته شده و همانگونه كه از نام آن پیدا است، راه حلی برای دسترسی به اینترنت از طریق امواج مایكروویو است.

طراحان و مهندسان این روش برآن هستند تا در آینده ای نزدیك، دسترسی بی حد و مرز به اینترنت را برای تمامی كاربران تا حد دسترسی به تلفن همراه آسان كنند و همانگونه كه اكنون در اغلب كشورهای جهان، داشتن و استفاده از یك تلفن قابل حمل، به پدیده ای معمولی بدل شده است، دسترسی آسان و نامحدود به مكان به اینترنت، برای همگان حاصل شود.

وای مكس در آینده بسیار نزدیك، اینترنت را در كنار شبكه مخابراتی قرار خواهد داد و چنان انقلابی را در این زمینه به وجود خواهد آورد كه روشن كردن اكثر كامپیوترهای قابل حمل، خانگی و یا خاص، مساوی با اتصال آنها به اینترنت باشد. این استاندارد از طرف IEEE معتبر شناخته شده و كد ۸۰۲.۱۶ از طرف این سازمان به آن اختصاص یافته است .

طرز كار وای مكس وای مكس از نظر استفاده از امواج مایكروویو برای دسترسی مستقیم كاربران به اینترنت، تا حدود زیادی شبیه وای فای است، با این تفاوت كه سرعت آن بسیار بالاتر و برد آن به طور چشمگیری وسیع تر است به طوری كه سرعت آن را می توان با خطوط پرسرعت با پهنای باند وسیع (نظیر T۳ و DSL) مقایسه كرد و برد امواج آن را با تلفن همراه. از نظر فراگیری شبكه نیز با هیچ كدام از مقیاس های شناخته شده شبكه قابل مقایسه نیست و حتی از مقیاس MAN كه برای شبكه های شهری به كار می رود و در حال حاضر بزرگترین مقیاس شبكه های یكپارچه است هم به مراتب وسیع تر است.

این سیستم از دو بخش كلی تشكیل می شود: اول برج وای مكس (WiMAX tower) كه بیشترین شباهت را به برج های مخابراتی دارد و قادر است تا شعاع ۸ هزار كیلومتر مربع را تحت پوشش خود بگیرد. دوم گیرنده وای مكس (WiMAX receiver) شامل آنتن گیرنده امواج مایكروویو كه می تواند برحسب موقعیت گیرنده از یك قطعه كوچك گیرنده WiFi در یك لپ تاپ تا گیرنده فرستنده داخلی در یك اداره متفاوت باشد.

برج وای مكس می تواند به طور مستقیم و با یك پهنای باند بالا (مثلاً خط T۳) با اینترنت در ارتباط باشد و امواج را به كاربران و یا برج بعدی انتقال دهد. با توجه به گستره بالای هر برج (۸ هزار كیلومتر مربع) با ایجاد برج های متعدد در انتهای محدوده تحت پوشش یك برج دیگر، می توان محدوده قابل توجهی را _ مشابه با سیستم تلفن همراه غیر ماهواره ای _ تحت پوشش قرار داد. كاربرانی كه هم اكنون از سیستم WiFi برای اتصال به اینترنت استفاده می كنند به خاطر تشابه استفاده از سیگنال ها، احتمالاً می توانند از WiMAX نیز استفاده كنند

هرچند كه تجهیزات دریافت امواج وای مكس در حال حاضر متفاوت با وای فای است. تفاوت WiMAX با WiFi وای فای اتصال بی سیم را با بردی كوتاه، حداكثر در حد محوطه یك فرودگاه، نمایشگاه یا كافی شاپ (نهایتاً در سطح ۶۵ كیلومتر مربع) برقرار می سازد.

در حالی كه در وای مكس صحبت از اتصال بی سیم دست كم در حد یك شهركوچك است (چیزی در حدود هشت هزار كیلومتر مربع). گذشته از این حداكثر سرعتی كه تكنولوژی وای فای برای كاربران فراهم می كند، سرعت دانلود پنج مگابایت در ثانیه است و این در حالی است كه كاربران تكنولوژی وای مكس با سرعت شگفت انگیز ۵۰ تا ۱۰۰ مگابایت خواهند توانست داده ها را از اینترنت دانلود كنند (به این ترتیب امكان تماشای یك فیلم با كیفیت بالا از اینترنت- كه سرعتی حداقل برابر با ۱۰ مگابایت در ثانیه نیاز دارد-

برای كاربری كه در حال حركت با یك لپ تاپ است به راحتی ممكن خواهد بود. تفاوت عمده دیگر وای مكس با وای فای و نیز روش های دسترسی با پهنای باند بالا، ارزان بودن آن است كه هرچند تا رسیدن به این مولفه به شدت مهم راه زیادی مانده است ولی یكی از اهداف طراحان آن است. «ارزان بودن» یا حتی «زیاد گران نبودن» چیزی است كه برآورده شدن آن می تواند تمام تكنولوژی های رقیب وای مكس را از میدان به در كند.

دو مساله كوچك

دو وای مكس در دو جا با مشكل روبه رو است.

اول آن كه این سیستم بی حد و مرز می تواند امنیت دولت ها را به خطر اندازد و به همین خاطر از هم اكنون یك تهدید امنیتی برای حكومت ها به شمار می رود. از این رو، به موازات تامین لوازم تكنیكی آن مسائل حقوقی وای مكس نیز احتیاج به حل دارند.

مسئله دوم تامین هزینه وای مكس است كه برای آن راهكار منسجم و مشخصی ارائه نشده است. آیا باید مانند تلفن همراه با آن برخورد كرد و از مشتركان هزینه اتصال را برحسب مدت دریافت كرد و یا همچون ISP های بیشتر كشورها، هزینه اشتراك ثابت از مشتری اخذ كرد؟ یا... پاسخ هرچه باشد از نظر كاربران زیاد مهم نیست. اگر «ارزان بودن» تامین شود!

تلويزيون وبي تلويزيون وبي (Web TV)

به اين دليل بوجود آمد که بعضي از مردم هم مي خواهند از اينترنت استفاده کنند وهم نمي خواهند کامپيوتر مي خرند .در شکل صفحه تصوير اوليه سايت وب Web TV ديده مي شود (مالک Web TV شرکت مايکروسافت است).

به جاي خريدن يک کامپيوتر PC يا مکينتاش ،تمام آنچه که شما براي اتصال به اينترنت از طريق Web TV لازم داريد يک «ترمينال Web TV »وعضويت در سرويس اينترنتي Web TVاست .

ترمينال (که يک جعبه به اندازه يک ويدئو دارد) از تلويزيون شما براي نمايش استفاده کرده وشما با استفاده از يک کنترل از راه دورويا يک صفحه کليد بي سيم مي توانيد در اينترنت کار کنيد .ترمينال براي اتصال به اينترنت از خط تلفن شما استفاده مي کند (درست مانند يک کامپيوتر( وصل شدن به اينترنت از طريق Web TV مزاياي هم دارد.

اولين ومهمترين مزيت آن ارزاني آن است .علاوه بر اين آماده سازي وکار با Web TVبسيار ساده است ودر ضمن قيمت اشتراک «شبکه Web TV»»(که مالک آن شرکت مايکروسافت است) همانند قيمت اشتراک بقيه شرکتهايي است که خدمات اينترنت را ارئه مي دهند»(که مالک آن شرکت مايکروسافت است) همانند قيمت اشتراک بقيه شرکتهايي است که خدمات اينترنت را ارئه مي دهند

بررسي ارتباط WWL شركت داتك :

داتک WLL چیست؟

داتک WLL نوعی از خدمات دسترسی به شبکه جهانی "اینترنت" است که بی وقفه، به صورت بیسیم(Wireless) و با سرعت بالا ارائه میشود. داتک WLL چگونه کار میکند؟ در قلب سیستم داتک WLL یک ایستگاه مبنا قرار دارد که شامل یک سویچ Level 2 wireless Ethernet است که با یک MMDS band radio پیشرفته ترکیب شده است.

بخش بیسیم این سیستم با به کار بردن تکنولوژی جدید قادر است بدون محدودیتهایی که line-of-sight در غالب سیستم ها به وجودمی آورد، علائم (سیگنالها) را در کل منطقه تحت پوشش خود پخش کند.

جریان دوسره اطلاعاتی فوق سریع، فرکانسهای رادیویی که انحصارا برای رسیدن به این هدف طراحی شده اند را مستقیما به سمت یک گیرنده (Receiver) مودم کوچک که هدایت میکند، این گیرنده/مودم میتواند در هر نقطه از ناحیه تحت پوشش داتک WLL نسب شود. مودم را معمولا میتوان در کنار کامپیوتر نصب کرد.

گیرنده/مودم هم توسط یک کابل Ethernet یا USB به کارت Network Interface کامپیوتر متصل میشود. در این حالت کامپیوتر سیستم داتک WLL را مانند یک سیستم شبکه محلی تشخیص میدهد و آنرا به سرعت در حدود 5 دقیقه آماده استفاده مینماید Configuration، این سیستم همواره متصل و بسیار پر سرعت است.

داتک WLL در کدام مناطق قابل دسترسی است؟ با توجه به اینکه ایستگاههای مبنا در مکانهایی استراتژیک چون بالای برج اسکان قرار دارند، سیستم داتک WLL در دو کیلومتری ایستگاه مبنا به صورت (non line of site) قابل استفاده بوده و در صورت نصب external تا شعاع 11.5 کیلومتری هر ایستگاه قابل استفاده خواهد بود.

سیستم داتک WLL از چه نظر با DSL ، سیستمهای ماهواره ای و سرویسهای پهنای باند متفاوت است؟

داتک WLL به طور معمول به نصب حرفه ای نیاز ندارد در نتیجه نیازی به انتظارهای طولانی برای رسیدن نوبت نصب و حضور به موقع یا بی موقع مامورین نصب در محل مورد نظر وجود ندارد.همچنین داتک WLL مستقیم از روی desktop شما کار خواهد کرد و نیازی به سیم کشی در محیط نخواهد بود.

به علاوه، داتک WLL سیستمی قابل انتقال است(توضیح بیشتر در پایین). اما از همه مهمتر توانایی این سیستم برای برقرار کردن سرویس اتصالی است که بسیار قابل اطمینان تر و پرسرعت تر از (DSL) ، سیستمهای ماهواره ای و مودمهای کابلی است. و تمام اینها مدیون سادگی (حذف کیلومترها کابل و تقویت کننده ها از مسیر) و نوع طراحی سیستم است.

سیستم داتک WLL از چه نظر با سایر روشهای بیسیم ثابت متفاوت است؟

تجهیزات مدرن ما امکانات بسیاری را برای شما فراهم می کنند. داتک WLL در شرایط non-line-of-sight به خوبی عمل میکند و به هیچ آنتن خارجی نیاز ندارد،در حالی که انواع سیستمهای بیسیم ثابت فقط به کمک یک آنتن خارجی که در شعاع مناسب و بدون خدشه ای از (line-of-sight) ایستگاه قرار گرفته باشد عمل خواهد کرد.مشترکین این خدمات میتوانند هر واحد داتک WLL را بدون از دست دادن اشتراک خود، در محدوده تحت پوشش ایستگاه جا به جا کنند در صورتی که سیستمهای بیسیم دیگر به طور دائم و ثابت در محل نصب میشوند.

همچنین تجهیزات مورد استفاده مشتریان داتک WLL مجازا به صورت plug and play عرضه میشوند و در عرض 5 دقیقه به سادگی توسط کاربر راه اندازی میشوند در صورتی کهمشتریان سرویسهای نوع بیسیم ثابت باید منتظر نصاب بمانند تا بیاید،آنتن را روی بام نصب کرده و کابلها را از آنجا به داخل محل آورده و به کامپیوتر وصل کند.

آیا سرویس داتک WLL در بیش از یک مکان قابل استفاده است؟

بله.خدمات داتک WLL قابل انتقال به هر نقطه در محدوده تحت پوشش است.و در بیشتر مکانها، تا زمانی که جریان AC برقرار باشد این سیستم قابل اجرا است. این خصیصه به کاربر این امکان را میدهد تا از یک سرویس واحد در خانه و محل کار استفاده کند.

سرویس داتک WLL تا چه حد امنیت دارد؟

شبکه اینترنت یک منبع اشتراکی بوده و به همین دلیل ذاتا آسیب پذیر است. البته باید گفت که خدمات داتک WLL با محاسبات فراوانی طراحی شده است تا بتواند امنیت کاربران را تا حد امکان تامین کند. تمام اطلاعاتی که توسط این سیستم جا به جا میشوند با کدگذاری الگوریتمی، امنیت عادی اطلاعاتی را تامین میکنند. علاوه بر این اطلاعاتی که توسط یک کاربر به مرکز فرستاده میشوند به کاربرانی که مشغول گرفتن اطلاعات از مرکز هستند مخابره نمیشود و اطلاعاتی که از مرکز گرفته میشوند از طریق لینکهای هوایی مستقیما به واحد همان کاربر ارسال میشوند.

این خصوصیت موجب میشود که میزان برداشت غیر قانونی از اطلاعات بسیار محدود شود.در ضمن با جلوگیری از پخش اطلاعات مربوط به DHCP کاربران از مرکز، سوء استفاده و کلاهبرداریهایی که از اطلاعات DHCP و BOOTP/DHCP میشده است به حداقل رسیده اند و در واقع غیرممکن است که شخصی بتواند با سردرگم کردن سیستم به اطلاعات شخص دیگری دسترسی پیدا کند.بیشتر مودمهای کابلی دارای سیستم ارتباطی هستند که تمام پیامها را دریافت و پخش میکنند.

با مقایسه این دو سیستم میبینیم که سیستم داتک WLL بسیار امن تر است به علاوه علائم و سیگنالهای داتک WLL فقط توسط مودمهای همین سیستم قابل دریافت هستند که توسط مرکز داتک WLL فعال میشوند. اما در مورد تکنولوژی که موجب اتصال دائم به شبکه است، باید گفت که امکان ورود غیرقانونی از طریق اینترنت وجود خواهد داشت که این مشکل با سیستم محافظ firewall که نرم افزار آن به طور رایگان یا بسیار ارزان در دسترس است، به حداقل میرسد.

آیا میتوان از خدمات داتک WLL را در چند کامپیوتر به کار برد؟

بله. بسیاری از کاربران اینترنت ، هم در محل کار و هم در محل زندگی بیش از یک کامپیوتر دارند.چند روش مختلف برای تقسیم سیستم داتک WLL وجود دارد. پبشنهاد ما نصب یک (broadband router) بیسیم یا کابلی است. این روش محسنات بسیاری دارد.لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد شبکههای محلی با ما تماس بگیرید. در مواردی که میزان مصرف به طور بارزی سنگین باشد، داتک WLL قانونا مجاز است که هزینه بیشتری دریافت نماید یا برای میزان کل اطلاعات و توان عملیاتی کاربر محدودیت قایل شود.

آیا گیرنده مودم داتک WLL بی خطر است؟

بله. میزان فرکانس تشعشعات رادیویی مودم کاربر داتک WLL به طور کامل آزمایش شده است و مقدار آن زیر حد شاخص بین المللی سلامت انسان است.

حداقل امکانات و لوازم برای استفاده از خدمات داتک WLL چیست؟

حداقل امکانات و لوازم برای استفاده از خدمات داتک WLL در فهرست زیر آمده است.

PC : - Pentium class 133 Mhz CPU or greater - 64 MB of RAM (128 MB recommended) - Network Interface Card (NIC) or 10BaseT Ethernet port - Windows 95 or newer Operating System - Operating System Software disk or CD-ROM Macintosh : - PowerMac or higher - 64 MB of RAM (128 MB recommended) - 10BaseT Ethernet connection - Mac OS 7.6.1 or greater+ نوشته شده در  یکشنبه چهاردهم خرداد ۱۳۹۱ساعت 22:24  توسط اسما | 
 
صفحه نخست
پروفایل مدیر وبلاگ
پست الکترونیک
آرشیو
عناوین مطالب وبلاگ
درباره وبلاگ
سبزی غذای سلامتی

پیوندهای روزانه
yahoo
یاهو
گوگل
آرشیو پیوندهای روزانه
نوشته های پیشین
خرداد ۱۳۹۱
آرشیو موضوعی
عکس
عکس
 

 RSS

POWERED BY
BLOGFA.COM